Rado Pezir. Ekonomist. Predavatelj. Mnenjski vodja in civilni borec za vračilo preplačane elektrike. Julian Assange. Novinar, heker. Svetovni revolucionar in prvi obraz Wikileaksa. Dva lika, dve osebnosti, dva karakterja, dve dimenziji, a le eno poslanstvo. Spreminjanje današnje družbe.
Rado Pezdir se morda res veliko izpostavlja, išče pozornost, pa vendar je za slovensko civilno družbo naredil ogromno. Veliko več kot večina vseh tistih gospodov, ki sedijo na toplem v parlamentu in so za to, da naredijo nekaj za nas tudi plačani. Njegovo delo ni veliko zaradi tega, ker so družine dobile nazaj tistih nekaj evrov brez katerih bi najbrž vseeno preživele. Njegovo delo je veliko, ker je pokazal, da so tudi veliki sistemi premagljivi, da smo včasih samo preveč apatični in brezupni, to pa določeni ljudje, korporacije, države s pridom izkoriščajo. In pokazal je še nekaj. Dokazal in pokazal je, da je v slogi moč. Pri njegovi akciji so namreč sodelovali levi in desni, beli in rdeči, majhni in veliki. Ergo: Pezdir je s svojo akcijo pripomogel k razvoju zavesti, da vendarle ne morejo početi z nami vsega kar želijo. Za seboj je povlekel ogromno ljudi, naklonjena mu je praktično cela Slovenija (razen izjem).
V drugačni dimenziji pa vedar v enaki obliki je svojo prepoznavnost zgradil Julian Assange. Čeprav je le eden od devetih soustanoviteljev Wikileaksa je v očeh javnosti ravno on gonilna sila in nosilec sprememb. Zato, ker je pač naj bolj izpostavljen. Wikileaks=Assange in Assange=Wikileaks. Njegov obraz je tako postal sinonim za svetovni upor. Upor proti voditeljem in velesilam, ki vse prevečkrat ne delajo za našo dobrobit, čeprav smo jih tam postavili prav mi. In zato so bili postavljeni. Vedno se je vedelo, da obstaja "The man behind the curtain" (človek za zaveso), ki tako ali drugače zadeve režira. Z razkritjem različnih dokumentov in depeš bomo kot kaže lahko kmalu ugotovili, kdo je ta skrivnostni mož. Ali jih je morda več? Kakšni so njihovi interesi, predvsem pa za koga delajo. Ergo: Assange je omajal ves sistem diplomatskih in tajnih krogov, ki kot kaže stojijo na zelo trhlih, če ne celo gnilih temeljih. In ljudje so ga sprejeli. Kot revolucionarja. Sprejeli so ga kot Rada Pezdirja. Razlika je samo ta, da je Pezdirjev igralni oder Slovenija. Assangeev pa svet.
Ni komentarjev:
Objavite komentar